Executive directors

Click images below to view biographies

  • Mark James Lamberti

    Mark James Lamberti (66)

    BCom, MBA (Wits), PPL (Harvard), CD(SA)

    Mark was appointed CEO on 1 March 2014, in which capacity he chairs all divisional boards.

    From 2008 until early January 2014, Mark was the CEO and a major shareholder of Transaction Capital, which listed on the JSE in 2012. He served as its non-executive chairperson until March 2014 when he resigned to devote his attention fully to Imperial.

    In April 2014, he also resigned as non-executive chairperson of the board of Massmart Holdings, a position he assumed in 2007 after serving for almost 19 years as founder, architect, CEO and major shareholder. Notable developments during his tenure were the listing of the group on the JSE in 2000 and the purchase of a controlling interest by Walmart in 2011.

    Since his early 30s, Mark has served as an executive and non-executive on the boards of various public companies, including Wooltru, Primedia, Datatec, Telkom and Altron.

    Mark currently serves as an executive committee member and director of Business Leadership South Africa and is a trustee and executive committee member of the National Education Collaboration Trust, which is a government, business, labour and civil society initiative to support the National Development Plan and the Education Sector Plan.

  • Osman Suluman Arbee

    Osman Suluman Arbee (57)

    BAcc, CA(SA), HDip Tax

    Osman is the group’s chief financial officer (CFO).

    Osman has been with the Imperial Group since September 2004. During this period, he has been the CEO of the then Car Rental and Tourism division, and the chairperson of the Aftermarket Parts and the Automotive Retail divisions.

    Osman is a member of various Imperial subsidiary and divisional boards, including the United Kingdom, Germany and the Netherlands, a trustee of the Imperial Pension and Provident Fund and the Ukhamba Trust which manages the interests of the black employees of the group, chairman of the Medical Aid Fund and a trustee of the Imperial and Ukhamba Community Development Trust.

    He was appointed to the board in July 2007 and as CFO on 1 July 2013.

    Prior to joining the group, Osman was a Senior Partner at Deloitte and spent 23 years with Deloitte in various roles, which included being a board and executive committee member.

  • Manuel Pereira de Canha

    Manuel Pereira de Canha (66)

    Manny is the CEO of Associated Motor Holdings, responsible for the Vehicle Import, Distribution and Dealerships division. Manny has extensive experience in the motor and import industries. He was part of the founding team of Imperial and worked for Imperial in various positions from 1969 to 1985. From 1986, he was a director of Automotive Holdings Limited in Western Australia. He re-joined Imperial in 1995 and was appointed to the board in November 2002.

  • Marius Swanepoel

    Marius Swanepoel (55)

    BCom Acc (Hons)

    Marius is the CEO of Imperial Logistics, which effective 1 July 2016 includes all Imperial’s logistics interests. He joined the group in 1994 when Imperial acquired Highway Carriers, where he was financial director from October 1990. Marius was appointed as financial director of Imperial Transport Holdings in 1997 and CEO of Imperial Logistics Transport & Warehousing in 2001. In October 2005, he was appointed CEO of Imperial Logistics Africa. In May 2007, he joined the Imperial executive committee and was appointed to the board in November 2009.

    Marius started his career with the South African Revenue Service in Cape Town after completing his articles at auditing firm Brink, Roos & Du Toit.

    Under his leadership, Imperial Logistics Africa has been recognised for numerous achievements, including the National Business Award, various Logistics Achiever Awards in 2013 and the Supply Chain Educator Award for 2014.

  • Philip Bernard Michaux

    Philip Bernard Michaux (56)

    Philip is the CEO of the Vehicle Retail, Rental and Aftermarket Parts division. He started his career in the motor industry in 1981 with Saficon Holdings and has held various management positions within the industry over the years. He spent the first 23 years within the Mercedes-Benz franchise. Imperial acquired Saficon in 1995, which resulted in him joining the group. He was the managing director of Cargo Motors until 2006 at which time he was promoted to CEO of the Automotive Retail division. His portfolio was expanded to include the Car Rental and Aftermarket Parts divisions. He was appointed to the executive committee in October 2011 and was appointed to the board in May 2014.